START       NOCLEGI       AGROTURYSTYKA       HOTELE       KWATERY PRYWATNE       PENSJONATY       POKOJE GOŚCINNE
Hotel Majestic
Słoneczna Róża
 
 
 
 
 

Ostatnie ogłoszenia

 

Ruszyła odbudowa wieży ratuszowej

Data dodania: 2010-06-09
Świdnicki ratusz jako jeden z nielicznych historycznych budynków w Polsce nie ma wieży ratuszowej. Wkrótce to się zmieni. Dziś, 8 czerwca rozpoczęła się odbudowa wieży, która zawaliła się 43 lata temu podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych w bloku śródrynkowym. Nowa wieża będzie strzelista z widokiem na miasto przez tarcze zegara oraz odkrytym tarasem widokowym.

Projekt nowej wieży wykonało Biuro projektów i realizacji inwestycji "Walas". Budowla będzie nawiązywała do swojej historycznej poprzedniczki. Wykona ją legnicka firma "Budobratex", która wygrała przetarg. Ze względu na ciasną zabudowę bloku śródrynkowego wielki żuraw budowlany będzie pracował na zewnątrz - w Rynku. Nowa wieża zostanie odlana z żelbetu, a jej fundamenty posadowione na palach wbitych w ziemię.

Do wieży będzie można się dostać przez pawilon w strefie wejściowej, który będzie miał częściowo przeszklony front. Posadzka przed pawilonem wejściowym będzie wykonana z kamienia, a jej elementy będą nawiązywały do obrysu dawnych sukiennic. Na parterze pawilonu będzie główna strefa wejściowa z holem recepcyjnym. Na I piętrze przewidziano hol ekspozycyjny oraz dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Poziom II to otwarty hol ekspozycyjny oraz strefa wejściowa do wieży ratuszowej. To stąd będą ruszały windy, które zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie VIII. A ten powstanie na poziomie zegara, którego cztery tarcze wykonane zostaną z przydymionego szkła. To wnętrze będzie oświetlone. Dzięki takiemu projektowi taras widokowy będzie dostępny niezależnie od pogody. Do tego miejsca będą funkcjonowały windy, więc obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Poziom ostatni - IX - to otwarty taras widokowy. Będzie można się do niego dostać po schodach. Również po schodach będzie można schodzić z wieży, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji (III-VII) oglądać ekspozycje. Jedną z nich będzie historia wieży i prezentacja jej pozostałości m. in. zniszczonego mechanizmu zegara, dzwonów zegarowych, które kiedyś wisiały na wieży ratuszowej, a obecnie są w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Zgodnie z historycznym pierwowzorem na szczycie wieży będzie kula. Wieża będzie doskonale widoczna dzięki systemowi iluminacji, przygotowanemu we współpracy z firmą Philips Lighting Polska. Oprócz tradycyjnej iluminacji będzie działał także nowoczesny system rzutników, umieszczonych na tarasie widokowym, dzięki którym będzie można wyświetlać ruchome obrazy podczas imprez, czy też innych uroczystości. W ramach projektu uruchomione zostanie również nieczynne obecnie przejście pod arkadami przy wejściu do teatru. Świdnicki projekt uzyskał uzgodnienia i decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Źródło danych: UM Świdnica
 

Zobacz także

 

Szukaj noclegu

Fraza
Cena
-
Rodzaj
Miejscowość
 
 

Polecane noclegi

 
 
 
 

Statystyka

gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 9
łącznie odwiedzin: 10719
od dnia: 2010-01-16
czas generowania: -0.94
 
Hotelisko.pl
© 2007 - 2010. Get in web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl