START       NOCLEGI       AGROTURYSTYKA       HOTELE       KWATERY PRYWATNE       PENSJONATY       POKOJE GOŚCINNE
Hotel Majestic
Słoneczna Róża
 
 
 
 
 

Ostatnie ogłoszenia

 

Pałac w Krzyżowej

Pałac w Krzyżowej - informacje

KrzyżowaNajstarsza nazwa wsi pochodzi z połowy XIII wieku, kiedy to była własnością klasztorum NM Panny na Piasku we Wrocławiu. Późniejszymi właścicielami majątku byli kolejno : Kilian von Haugwitz (1330r.), Heinze von Liebetal (1338r.), von Seidlitz i von Naschwitz (XV w.), ponownie von Seidlitz (XVI w.), von Reibnitz, von Peterswalde, von Rothkirch (1655r.), rodzina von Zedlitz (1690 - 1770r.), Hans von Dresky (1777r.).

We wrześniu 1867 roku wieś wraz z pałacem nabył generał Helmuth Karl Bernhard von Moltke. Majątek pozostawał w rękach tego rodu do roku 1945, kiedy to został upaństwowiony i przekształcony w PGR. W pałacu urządzono mieszkania i od tamtej pory popadał ku ruinie. Tak było do roku 1989, kiedy to w Polsce nastały zmiany ustrojowe. 12 lipca 1989 roku w Krzyżowej spotkali się szefowie polskiego i niemieckiego rządu - Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki. W 1990 roku powołano Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego mającą na celu integrację młodzieży z całego świata. Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej przeznaczyła na odbudowę Krzyżowej i utworzenie Domu Spotkań Młodzieży 29 milionów marek.

Pałac został wybudowany około 1720 roku z polecenia Sigismunda von Zedlitz und Leipe na miejscu starego dworu. Projektantem obiektu był prawdopodobnie F. A. Hammerschmidt z pobliskiej Świdnicy. Pierwsza przebudowa miała miejsce w latach 1868 - 1869 wg projektów Godekinga - berlińskiego architekta. Kolejna - w latach 1891 - 1900, kiedy to dobudowano ryzality, zamurowano część otworów okiennych i rozbudowano poddasze. Kolejne prace remontowe wykonano w latach 1992 - 1999, zarówno wewnątrz jak i z zewnątrz pałacu.

Pałac w Krzyżowej został wybudowany z kamienia, na planie prostokąta. Posiada dwie kondygnacje, piwnice oraz mieszkalne poddasze. Wejście do pałacu prowadzi kamiennymi schodami z metalową balustradą. Nad drzwiami wejściowymi wiszą kartusze herbowe rodzin von Moltke i von Burt. Wewnątrz, na ścianach klatki schodowej zachowały się piekne freski z dekoracją roślinną. Przy pałacu znajduje się park założony w latach 1867 - 1892 przez feldmarszałka von Moltke, rodowy cmentarz i mauzoleum. Na terenie obiektu działa również restauracja.
 

Zobacz także

 

Noclegi w okolicy

Pokoje gościnne
Pokoje gościnne
Dzierżoniów (~11.6 km)
Agroturystyka Milikowice
Agroturystyka Milikowice
Jaworzyna Śląska (~14.7 km)
Pokoje gościnne
Pokoje gościnne
Walim (~19.6 km)
Gospodarstwo Aroturystyczne Finezja
Gospodarstwo Aroturystyczne Finezja
Głuszyca Sierpnica (~21.7 km)
Pensjonat Zachęta
Pensjonat Zachęta
Sokolec (~21.4 km)
Hotel Ziemowit
Hotel Ziemowit
Dzierżoniów (~13.7 km)
Pensjonat Restauracja Mariaż
Pensjonat Restauracja Mariaż
Lubachów (~10.3 km)
Pensjonat Haltex
Pensjonat Haltex
Świdnica (~8.9 km)
Kwatera Pod Lipami
Kwatera Pod Lipami
Świdnica (~7.7 km)
 

Szukaj noclegu

Fraza
Cena
-
Rodzaj
Miejscowość
 
 

Polecane noclegi

 
 
 
 

Statystyka

gości on-line: 4
odwiedzin dzisiaj: 12
łącznie odwiedzin: 137
od dnia: 2010-01-16
czas generowania: -0.83
 
Hotelisko.pl
© 2007 - 2010. Get in web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl
canada goose wav file mackage leather trim trench coat doudoune canada goose femme canada goose hybridge jacket womens where to buy canada goose kensington parka