START       NOCLEGI       AGROTURYSTYKA       HOTELE       KWATERY PRYWATNE       PENSJONATY       POKOJE GOŚCINNE
Słoneczna Róża
Hotel Majestic
 
 
 
 
 

Ostatnie ogłoszenia

 

Zamek Cisy

Zamek Cisy - informacje

CisyZamek położony pomiędzy wsiami Struga, Chwaliszów i Cieszów na Pogórzu Wałbrzyskim. Umiejscowiony na niewielkim skalnym wzgórzu, nad małą rzeczką Czyżynką w zachodniej części Ślążańskiego Parku Krajobrazowego. Obiekt znajduje się na szlaku zamków piastowskich o długości 146 kilometrów. Jest często odwiedzany przez aktywnych turystów ze względu na położenie w którym się znajduje. Szlaki turystyczne na terenie parku są bardzo dobrze rozwinięte dlatego dużym atutem są wielogodzinne piesze wędrówki po wzgórzach : Czyżowa, Kamieńsko bądź Zwierzyniec. W literaturze zamek określany jest jako Cisy a niekiedy Cieszów.

Pierwsza wzmianka o pochodzi z 1243 roku. Kojarzony jest natomiast z inicjatywą księcia Bolka I świdnicko - jaworskiego i Bolka II, który prawdopodobnie podjął się rozbudowy warowni. W niedługim czasie zamek stał się własnością Czech i zastąpił obecne ruiny w rezydencję różnych rodów : Zeispercków kolejno A. von Grunav oraz Czetryców. W drugiej połowie XV wieku powstało przedzamcze zachodnie. Kilkadziesiąt lat później obok bramy wzniesiono basteję, która pełniła funkcję obronną mostu. Na przełomie XVIII i XIX wieku władze nakazały zniszczyć zamek.

Zamek właściwy na planie czworoboku stanowił najstarszą część zespołu budowli. Otaczały go mury zewnętrzne, tworzące przed bramą zwieńczoną wieżyczką niewielki dziedziniec. Za materiał budowlany dla zamku posłużył miejscowy piaskowiec.

W obrębie ruin zachowały się również pozostałości po budynku mieszkalnym, który miał przynajmniej dwie kondygnacje. W południowo - wschodniej części na terenie obiektu znajduje się wieża o średnicy ok. 10 metrów, zbudowana na planie koła.

Przed rozpoczęciem II wojny światowe na terenie zamku prowadzono prace zabezpieczająco - budowlane, w wyniku których zrekontruowano między innymi bramę. Obecnie zamek jest kamienną ruiną, w której obrębie zachowany został masyw zamku wysokiego oraz przedzamcze wschodnie i zachodnie.
 

Zobacz także

 

Noclegi w okolicy

Hotel Borys
Hotel Borys
Zagórze Śląskie (~19.2 km)
Sanatorium Uzdrowiskowe Azalia
Sanatorium Uzdrowiskowe Azalia
Szczawno-Zdrój (~8.2 km)
Pokoje Gościnne Bocheńska Ludwika
Pokoje Gościnne Bocheńska Ludwika
Szczawno-Zdrój (~9 km)
Kwatera Pod Lipami
Kwatera Pod Lipami
Świdnica (~19 km)
Karkonoska Drewniana Chata
Karkonoska Drewniana Chata
Kamienna Góra (~23.3 km)
Pałac Jugowice
Pałac Jugowice
Jugowice (~22.7 km)
Kwatery pracownicze
Kwatery pracownicze
Cieszów (~0 km)
Polne Kwiaty
Polne Kwiaty
Gostków (~13.9 km)
Pensjonat Restauracja Mariaż
Pensjonat Restauracja Mariaż
Lubachów (~20.6 km)
 

Szukaj noclegu

Fraza
Cena
-
Rodzaj
Miejscowość
 
 

Polecane noclegi

 
 
 
 

Statystyka

gości on-line: 3
odwiedzin dzisiaj: 75
łącznie odwiedzin: 9736
od dnia: 2010-01-16
czas generowania: 0.05
 
Hotelisko.pl
© 2007 - 2010. Get in web. Wszelkie prawa zastrzeżone. Grupa Hotelisko.pl